Apie mus

AMBICIJA – EUROPOS TEATRO ŽEMĖLAPYJE ŽINOMAS KLAIPĖDOS VARDAS

2017 m. prasidėjęs „TheATRIUM“ šiandien – reikšmingas ne tik Klaipėdos, Lietuvos, bet ir Europos teatrinio gyvenimo įvykis. Kaip ir kasmet festivalio akiratyje naujausi ir, svarbiausia, kokybiški talentingų kūrėjų darbai.

„TheATRIUM“ gegužės 24–28 dienomis prasidės su vienu sėkmingiausiu Klaipėdos dramos teatro projektu – Lietuvos teatro vitrina. Per 5 dienas užsienio svečiams (teatro meno profesionalams, festivalių atstovams, prodiuseriams ir kt.) pristatysime 11 naujausių Lietuvos kūrėjų spektaklių. Tai svarbi galimybė jiems užmegzti tarptautinius santykius, būti įvertintiems ir pastebėtiems užsienio skautų. Šiuo metu laukiame vitrinoje apsilankant apie 40 teatro profesionalų iš viso pasaulio.

„TheATRIUM“ metu vyks jau tradicija tapusios kūrybinės dirbtuvės. Tai intensyvūs aktorystės mokymai profesionaliems aktoriams, kurių metu jie turi galimybę dirbti su žinomais svečiais iš užsienio teatrų. Šiais metais mokymus ves „Shinehouse Theatre“ (Taivanas) atstovai.

Tarptautinėje programoje birželio 1–22 dienomis laukiame teatrų ir atlikėjų iš Latvijos, Taivano, Didžiosios Britanijos, Belgijos ir Portugalijos. Po spektaklių žiūrovus kviesime bendram pokalbiui su spektaklių režisieriais ir kūrybinėmis komandomis. Žiūrovų ir kūrėjų susitikimai – jau pasiteisinęs ir tradicija tampantis festivalio renginys, neformali apsikeitimo idėjomis ir įspūdžiais terpė.

Tomas Juočys
Tai jau septintoji mano įžanginė kalba „TheATRIUM“ festivaliui. Ir vis dar jaudinuosi taip, kaip prieš septynerius metus! Žinote, nedaug kas mumis tuomet tikėjo. Net teatro viduje buvo abejonių. Ar mums pavyks? Kam to reikia? Ar įveiksime visus kylančius iššūkius beveik be biudžeto ir be palaikymo? Po septynerių metų atsakymai labai akivaizdūs: visus sunkumus įveikėme ir įveiksime ateityje, festivalis pavyko ir turi pavykti, jo reikia teatrą mylintiems žmonėms. Žiūrint giliau, matome, kad „TheATRIUM“ padėjo pačiam Klaipėdos dramos teatrui tapti tokiu, koks jis yra dabar: provokuojantis, šiandienos, nepaliaujamai judantis pirmyn. Nesustojome kurti nei vienos krizės ar pandemijos metu. Ir šiandien, pasaulį apgaubus tamsai, matome tik vieną išeitį – nesustoti, eiti pirmyn, siekti šviesos. Tai mūsų atsakas tamsai, mūsų kova su jos jėgomis. Pasaulį pakeisti labai sunku, bet tai nereiškia, kad galima nuleisti rankas. Mes kuriame ir tikime gėrio pergale. Mes nenusiviliame mums tekusiu laikmečiu, mes priimame realybę tokią, kokia ji yra ir tikime laisve. Mes kuriame ir džiaugiamės kūryba. Kviečiame visus į „TheATRIUM“, į susitikimų ir bendravimo erdvę, kviečiame į teatrą. Į vietą, kur net tamsiausiu mums tekusiu laiku kartu ieškome šviesos ir kartu kuriame pasaulį, kuriame triumfuoja gėris.
TheATRIUM 2023
ŠVIESIOJI TAMSOS PUSĖ
Tamsūs laikai – taip sakoma, kai pasaulį užgriūva didelės bėdos. Kai pandemiją keičia karas, kai žmonija balansuoja ant išlikimo ribos. Niekas nėra tikras dėl šviesaus rytojaus – net dėl rytojaus apskritai. Fizikai pasakytų: tamsa yra šviesos nebuvimas. Todėl jokia šviesioji tamsos pusė neegzistuoja. Humanistai pasakytų: netiesa, šviesioji tamsos pusė yra! Mes ją galime susikurti patys savo galvose. Ir taip išmokti atsispirti tamsai bei ją nugalėti. Britų komikai „Monty Python“ nesakytų nieko – tik ironiškai šypteltų ir uždainuotų savo garsiąją dainą „Always Look on the Bright Side of Life“. Tamsoje akis pripranta ir pradeda šį tą įžvelgti. Gal tikrai galima tamsoje susikurti šviesiąją tamsos pusę? Gal tamsa nėra visiškai aklina? Gal kažkur tamsoje, kažkieno galvoje, jau gimsta šviesa, gimsta patys stipriausi kūriniai, turintys tokią galią, kokios dar neregėjome? Ar kuriantis žmogus gali įveikti tamsą? Ar gali tamsą įveikti teatro prožektoriai?