Renginiai kraunami
19:30
26.
05

SIRENŲ TYLA

Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Didžioji salė
Trukmė 1.45 (be pertraukos)

Premjera 2022

Dramaturgės: Teklė Kavtaradze, Laura Kutkaitė, Gerda Čiuraitė, Rimantė Valiukaitė, Toma Vaškevičiūtė, Aistė Zabotkaitė, Jūratė Vilūnaitė
Režisierė ir choreografė Laura Kutkaitė
Scenografė ir kostiumų dailininkė Paulina Turauskaitė
Šviesų dailininkas Vilius Vilutis
Kompozitorė Agnė Matulevičiūtė
Dramaturgių asistentės: Simona Jurkuvėnaitė, Eglė Poškevičiūtė
Choreografijos konsultantė Agnietė Lisičkinaitė
Režisierės asistentai: Urtė Sėjūnaitė, Augustas Gornatkevičius
Prodiuserė Rugilė Pukštytė

Vaidina:
Gerda Čiuraitė, Rimantė Valiukaitė, Toma Vaškevičiūtė, Aistė Zabotkaitė, Jūratė Vilūnaitė

Sirenos dainuoja gražiai, rašo Homeras. Jos tūno saloje, vilioja pro šalį plaukiančius vyrus ir juos pražudo. Išskyrus Orfėją, kuris dainuoja garsiau, ir Odisėją, kurio bendražygiai ausis užsikemša vašku ir pririša jį prie stiebo, kad jis galėtų klausytis sirenų ir nemirtų.
Europos mitologijoje vyrauja smurtas: tarp žmonių, dievų, mitinių būtybių ir lyčių. Nelygybės ir galios disbalansas gimdo baimės ir gynybos strategijas, o ne santykius. Kas verčia mus laikytis šių struktūrų?
Bendradarbiaudama su kolegomis, režisierė Laura Kutkaitė šiuolaikinę istoriją perkelia tiesiai į mito minų lauko vidurį: praėjus ketveriems metams po #MeToo judėjimo viršūnės Lietuvoje, ji piktnaudžiavimo galia meno pasaulyje problemą pristato scenoje. Pozuodamos ant uolos ir laukdamos „didžiojo Odisėjo“, keturios aktorės atidaro savo salos teatrą ir pasakoja tikras istorijas iš savo bei kitų Lietuvos menininkių moterų kūrybinių procesų. Jos nepraleidžia nė vienos tamsios smulkmenos – net tarpusavio konkurencijos – ir kartu vaidina teatrą: su kostiumais ir grimu, su garsu ir šviesa, su karčiu humoru, aistra, pažeidžiamumu ir dėl daugybės priežasčių. Taip jos tragikomiškai smūgiuoja į struktūras būtent ten, kur jos galėtų pasikeisti.
„Aš pasigendu moterų vaidmenų, pasigendu gaivališkos moteriškos jėgos teatre, o labiausiai pasigendu jų balsų, dėl to spektaklis visų pirma yra apie moters balsą, jo kuriamąją ir tuo pačiu griaunančią jėgą“, – sako spektaklio „Sirenų tyla“ režisierė Laura Kutkaitė.
Spektaklis yra LNDT įgyvendinamos Jaunųjų kūrėjų programos dalis.

Apie spektaklio režisierę

Režisierė Laura Kutkaitė choreografinį išsilavinimą įgijo Kaune, vėliau studijavo filosofiją Vilniaus universitete, 2021 m. baigė režisūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Oskaro Koršunovo vadovaujamame kurse. Stažavosi Prancūzijoje, Lenkijoje, Italijoje, Danijoje ir Slovėnijoje. Studijavo pas Grzegorzą Jarzyną, Michałą Borczuchą, Grzegorzą Niziołeką ir Krystianą Lupą. Dar būdama studentė dirbo su tokiais režisieriais kaip Anna Smolar, Tomi Janežičius ir O. Koršunovas. Debiutavo spektakliu „Fedros meilė“ pagal Sarah Kane pjesę (2021, OKT / Vilniaus miesto teatras). 2022 m. birželio viduryje Lietuvos nacionaliniame dramos teatre pristatė spektaklį „Sirenų tyla“.

programa’24