Renginiai kraunami
18:00
24.
05

ŠOKIS SKALBIMO MAŠINAI IR MAMAI

MMLAB („Meno ir mokslo laboratorija“)
Mažoji salė
Trukmė 0.40 (be pertraukos)

Premjera 2020

Dramaturgės: Kristina Steiblytė, Sigita Ivaškaitė
Choreografė Greta Grinevičiūtė
Kompozitorė Agnė Matulevičiūtė
Operatorius Vytautas Plukas
Vaizdo menininkas Nidas Kaniušas
Prodiuserė Rusnė Kregždaitė

Vaidina:
Greta Grinevičiūtė, Andrius Katinas

„Šoku skalbimo mašinai ir tau, nes neatsimenu jokių mūsų pokalbių. Net nebežinau, ar jų iš viso buvo. Žmonės sako, kad mylėjai mane. O aš neprisimenu nei tavo buvimo kartu, nei tavo balso, nei prisilietimų. Turiu tik senų nuotraukų. Žiūriu į jas, matau tavo liūdną veidą ir vis kartojuosi tą vienintelį prisiminimą apie tave. Ir pradedu bijoti, kad to, ką prisimenu, iš tikrųjų niekada ir nebuvo. Todėl šoku. Šoku tau. Nes mes nebepasikalbėsime, bet gal dar galime kartu pašokti.“

Atrodo, toks nuvalkiotas klausimas „Koks tavo pirmasis atsiminimas apie mamą?“ kai kuriems yra tiesiog nepažįstamas. Pasaulyje, kuriame motinos yra arba deivės, arba pragaro siųsti monstrai, neturėti jokio mamos paveikslo – sunkiai įsivaizduojama. Kaip jį susidėlioti? Ar jo reikia? Kaip gyventi be mamos portreto?
2018 m. spektakliu „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“ kūrybinį triptiką pradėjusi choreografė ir šokėja Greta Grinevičiūtė pristato antrąjį šeimos ryšius nagrinėjantį darbą. G. Grinevičiūtė bendradarbiauja su šiuolaikinio šokio kūrėju, atlikėju ir dėstytoju Andriumi Katinu, kuris spektaklyje pasirodys Helsinkyje įrašytose vaizdo projekcijose ar telefono skambutyje gyvenančiu balsiniu pavidalu. Judviejų nuotolinis darbas karantino metu ne tik išlaikė gyvą spektaklio idėją, bet ir suteikė jai naują formą, atkartojančią ir pačios šokėjos santykį su tėvu.
Spektaklio metu Greta žiūrovus kvies kartu keliauti per jos būtus ir nebūtus prisiminimus bei apsilankyti instaliacijoje – svajonėje, kurios nebeįmanoma susapnuoti.

Apie kūrėją

Greta Grinevičiūtė yra šiuolaikinio šokio menininkė, kuri ypatingai domisi performatyvia kūno raiška ekrane ir scenoje. Nuo 2016 m. ji yra Šiuolaikinio šokio asociacijos narė, o nuo 2021 m. – meno doktorantūros kandidatė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.
Greta jau yra sukūrusi kelis šokio filmus („Deivido Fikcija“; „Adaptacija“; „Jeigu manęs išvis nėra“). Šokio menininkė aktyviai veikia ne tik kaip kūrėja, bet ir kaip atlikėja kitų menininkų kūryboje: šokio teatras „Aira“, Vyčio Jankausko šokio teatras, Artūras Bumšteinas, Paulius Markevičius, Aleksandras Špilevoj, Mauricia B. Nueves ir kt.
Kartu su Agniete Lisičkinaite įkūrė nepriklausomą šokio organizaciją „Be kompanijos“ (2019).
Gretos, kaip kūrėjos, domės laukas yra labai platus – nuo socialinių iki asmeninių temų (Vilniaus miesto teatre „Mokslo ir meno laboratorija“ yra sukūrusi „Šokio objektui ir šeimos nariui“ trilogiją). Menininkei įdomu vystyti ryšius tarp sceninio šiuolaikinio šokio, choreografijos, kuriamos ekranams, ir gyvai atliekamo teksto.